VJ1210Y474JXAAT
Manufacturer:
Vishay / Vitramon
Part Number:
VJ1210Y474JXAAT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V