FTC0805X7R250-475KNE
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
FTC0805X7R250-475KNE
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V