GMC21X5R226K6R3NT
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
GMC21X5R226K6R3NT
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.059" (1.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V