C0805X7R160-475KNE
Part Number:
C0805X7R160-475KNE
Description:
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Capacitance :
4.7 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V