C0805X5R250-474KNE
Part Number:
C0805X5R250-474KNE
Description:
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0805
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
25V