CC0201KRX6S6BB104
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
CC0201KRX6S6BB104
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X6S 0201
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V