CC0100KRX7R7BB122
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
CC0100KRX7R7BB122
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1200PF 16V X7R 01005
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.009" (0.22mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V