CS0402JRNPO9BN101
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
CS0402JRNPO9BN101
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V