KVD250L156M55A0T00
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
KVD250L156M55A0T00
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 15UF 25V X8L RADIAL
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
15 µF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Temperature Coefficient :
X8L
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V