KVD500L105M32A0T00
Manufacturer:
Chemi-Con
Part Number:
KVD500L105M32A0T00
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1UF 50V X8L RADIAL
Manufacturer :
Chemi-Con
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1 µF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient :
X8L
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V