RCER71H473K0M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Part Number:
RCER71H473K0M1H03A
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V