VJ0603G105KXJCW1BC
Part Number:
VJ0603G105KXJCW1BC
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.036" (0.92mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V