AC0603JRNPO0BN222
Manufacturer:
YAGEO
Part Number:
AC0603JRNPO0BN222
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2200PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
YAGEO
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
2200 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V