BMS1813-11C-08H3.8RW025
Manufacturer:
BeStar Technologies, Inc.
Part Number:
BMS1813-11C-08H3.8RW025
Category:
Speakers
Description:
SPEAKER 8OHM 700MW 84DB
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
84.00
Efficiency - Testing :
100mW/100cm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
1.1kHz
Frequency Range :
1.1 kHz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyethylene Naphthalate (PEN)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
700 mW
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Oval
Size / Dimension :
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)