BMS20-12-08H3.2RW020-YL
Manufacturer:
BeStar Technologies, Inc.
Part Number:
BMS20-12-08H3.2RW020-YL
Category:
Speakers
Description:
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 87DB
Manufacturer :
BeStar Technologies, Inc.
Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
87.00
Efficiency - Testing :
100mW/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
850Hz
Frequency Range :
0 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.126" (3.20mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1.2 W
Power - Rated :
1 W
Product Status :
Active
Ratings :
Shape :
Round
Size / Dimension :
0.787" Dia (20.00mm)