EMCF500G101M1GV001T
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
EMCF500G101M1GV001T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (X2Y)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.045" L x 0.025" W (1.14mm x 0.64mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.020" (0.51mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V