GCG21BR71H105KA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Part Number:
GCG21BR71H105KA01L
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1 µF
Failure Rate :
Features :
Epoxy Mountable
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V