CGA2B1X7S1C474K050BE
Part Number:
CGA2B1X7S1C474K050BE
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X7S 0402
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.47 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V