C1005X5R1V225M050BC
Part Number:
C1005X5R1V225M050BC
Description:
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0402
Capacitance :
2.2 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V