FG18C0G1H100DNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
FG18C0G1H100DNT06
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
50V