CGA4F3X7R2E102K085AE
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
CGA4F3X7R2E102K085AE
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
250V