C1608X7S1A475M080AC
Part Number:
C1608X7S1A475M080AC
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0603
Capacitance :
4.7 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7S
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V