C1608X5R1C155K080AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C1608X5R1C155K080AB
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1.5UF 16V X5R 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.5 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V