C1608X6S1H105M080AC
Part Number:
C1608X6S1H105M080AC
Description:
CAP CER 1UF 50V X6S 0603
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V