GCG1885G1H101JA01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Part Number:
GCG1885G1H101JA01D
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 100PF 50V X8G 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 pF
Failure Rate :
Features :
Epoxy Mountable
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X8G
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V