VJ0603Y102KXAAC31
Manufacturer:
Vishay / Vitramon
Part Number:
VJ0603Y102KXAAC31
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.038" (0.97mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V