C1608X8R1H473K080AA
Part Number:
C1608X8R1H473K080AA
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
High Temperature
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V