GJM1555C1H160FB01J
Manufacturer:
Murata Electronics
Part Number:
GJM1555C1H160FB01J
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
16 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V