QLCD250Q0R2A1GV001T
Manufacturer:
Johanson Technology
Part Number:
QLCD250Q0R2A1GV001T
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.2PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Johanson Technology
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.2 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Tolerance :
±0.05pF
Voltage - Rated :
25V