C5750X7T2E225M250KE
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C5750X7T2E225M250KE
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 2.2UF 250V X7T 2220
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
2.2 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7T
Thickness (Max) :
0.110" (2.80mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
250V