C5750X7R2A475M230KA
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C5750X7R2A475M230KA
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V