S103M69Z5UP63K7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
S103M69Z5UP63K7R
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 10000PF 2KV Z5U RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.878" (22.30mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" Dia (17.50mm)
Temperature Coefficient :
Z5U
Thickness (Max) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)