EMDK101W404M1GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics, Inc.
Part Number:
EMDK101W404M1GV001E
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.4UF 100V X7R 1410
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
0.4 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL (X2Y)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1410 (3524 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.140" L x 0.098" W (3.56mm x 2.49mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.070" (1.78mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V