C3216C0G1H104J160AA
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
C3216C0G1H104J160AA
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1206
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V