EMCT500W473M1GV001E
Part Number:
EMCT500W473M1GV001E
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Capacitance :
0.047 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.040" (1.02mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V