C1005X5R0J475K050BE
Part Number:
C1005X5R0J475K050BE
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
6.3V