EMK105BJ105KV-F
Part Number:
EMK105BJ105KV-F
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Applications :
SMPS Filtering
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V