GY12R716020V206R
Manufacturer:
CAP-XX
Part Number:
GY12R716020V206R
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 20F 2.7V -40-+65C T/H
Manufacturer :
CAP-XX
Category :
Capacitance :
20 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.315" (8.00mm)
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
2.7 V