EDLSD334H5R5C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
EDLSD334H5R5C
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 330MF 5.5V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitance :
330 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Horizontal
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.453" Dia (11.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
5.5 V