A1020-2R5105
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
A1020-2R5105
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Capacitance :
1 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.878" (22.30mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.413" Dia (10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
2.5 V