EEC-S5R5H155
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
EEC-S5R5H155
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Capacitance :
1.5 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Axial, Can - Horizontal
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.748" Dia (19.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5.5 V