PR0160F04R3-025W044L-S
Manufacturer:
PowerRESPONDER
Part Number:
PR0160F04R3-025W044L-S
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
PowerRESPONDER(r) 160 Farad high
Manufacturer :
PowerRESPONDER
Category :
Capacitance :
160 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 65°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Size / Dimension :
1.732" L x 0.965" W (44.00mm x 24.50mm)
Termination :
SMD (SMT) Tabs
Tolerance :
0%, +30%
Voltage - Rated :
4 V