XL60-2R7308T-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
XL60-2R7308T-R
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 3000F 0% +20% 2.7V CHAS MNT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Capacitance :
3000 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.23mOhm
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.390" Dia x 5.433" L (60.70mm x 138.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
0%, +20%
Voltage - Rated :
2.7 V