RSCVS2243R6G08012T
Manufacturer:
Elna America
Part Number:
RSCVS2243R6G08012T
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 220MF 3.6V SURFACE MNT
Manufacturer :
Elna America
Category :
Capacitance :
220 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Termination :
SMD (SMT) Tabs
Tolerance :
Voltage - Rated :
3.6 V