VMF256M3R8
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
VMF256M3R8
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP LITH HYBRID 25F 20% 3.8V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitance :
25 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-15°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3.8 V