DSF106Q3R0C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DSF106Q3R0C
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP 10F -10% +30% 3V T/H
In Stock:
200
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitance :
10 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V