CHP5R0L474R-TW
Manufacturer:
CDA (Zhifengwei Technology)
Part Number:
CHP5R0L474R-TW
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
5.0V 0.47F 16*8*14 EDLC
In Stock:
150
Manufacturer :
CDA (Zhifengwei Technology)
Category :
Capacitance :
470 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
Voltage - Rated :
5 V