DSF506Q3R0
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DSF506Q3R0
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
50F 3.0V 18*40
In Stock:
83
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Capacitance :
50 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V