TPLC-3R8/220MR16X25
Manufacturer:
Tecate Group
Part Number:
TPLC-3R8/220MR16X25
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Description:
CAP LITH HYBRID 220F 3.8V T/H
In Stock:
432
Manufacturer :
Tecate Group
Category :
Capacitance :
220 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-15°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
3.8 V