ECW-FD2W275JB
Part Number:
ECW-FD2W275JB
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 450VDC RADIAL
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.736" (18.70mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.996" L x 0.354" W (25.30mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V